Inimese kehakuju sõltub kehatüübist, mille ta on sündides geenidega kaasa saanud. Kuulsaim morfoloogia uurija, ameeriklane William Sheldon jagas kehatüübid arvestades skeleti ja ainevahetuse iseärasusi kolme rühma: endomorf (ümar), ektomorf (kõhn) ja mesomorf (atleetlik). Päris puhtaid tüüpe on umbes 20%, ülejäänud on segud. Seguneda võivad näiteks mesomorf ja endomorf, kes annavad kokku ülekaalulisusele kalduva, kuid samas lihaselise inimese. Mesomorf ja ektomorf moodustavad ideaalse keha, mis on vormis ka ilma treeninguta. Selline inimene võib süüa kõike nõrkemiseni, ilma et kehakaal tõuseks.

Iga kehatüüp vajab erinevat tähelepanu, nii treeningu kui ka toitumise puhul. Eriti siis, kui inimene ei ole rahul oma sünnipärase kehakujuga ning soovib seda muuta.

Ultratone protseduuridel valib terapeut programmi vastavalt kliendi kehatüübile ja vanusele!

MESOMORF

Liivakella kuju, nii naiselik kui atleetlik, laiad õlad, kitsad või õlgadega sama laiad puusad. Lihased hästi arenenud ilma suurema vaevata.

Toidusoovitused:

Söö regulaarselt ja sagedasti. Kaalumured tekivad tavaliselt 30.aastate teisel poolel. Väldi kartulit, pastat ja riisi päeva teisel poolel, lihadest vali lahjemaid näiteks kana, kalkun, kala.

ENDOMORF

Õun, lühikest kuni keskmist kasvu, kalduv ülekaalulisusele. Naistel kipuvad rasvad ladestuma alakehale, peamiselt puusadele ja taljele, meestel kõhule ja ülaseljale. Aeglase ainevahetuse tõttu salvestab tema organism toiduenergiat rasvana tunduvalt rohkem kui teistel kehatüüpidel.

Toidusoovitused:

Keha on tundlik vale toitumisstiili ja rämpstoidu suhtes. Kõige suurem vaenlane on kannatamatus. Tihti on võimeline end kokku võtma, sööma vaid poole oma päevasest toidust. Pärast nähtud vaeva on aga isu saanud täiendust, murdutakse ja toidu kogus kolmekordistub. Kuna organismi on võimeline toiduenergiat salvestama, jagatakse liigne energia ära nälgimispäevade vahel, mistõttu kehakaal ei muutu. Nälgimine on täiesti asjatu. Selle tagajärjel aeglustub ainevahetus ja organismi rasva salvestamise võime üha suureneb.

Süüa tuleb regulaarselt, kindlatel kellaaegadel. Kolm toidukorda + kaks vahepala.

Peamised kalorid tuleks saada hommikul ja lõunal, õhtueine peaks olema süsivesikutevaesem, sisaldama valku.

Vältida lihtsüsivesikute rikast toitu (valge riis, pasta, kartulid, jäätis, pitsa).

Sobivad toidud: kliid, kaerahelbed, tatar, pruun riis, oad, teraleib, juur- ja puuviljad, salatid, hautised.

Leia söömiseks alati aega, süües muu toimetuse kõrval, ei saa kõhtu täis.

EKTOMORF

Kõhnake. Poisilik figuur, kitsas puusa- ja õlaümbermõõt, talje ei eristu eriti puusavööst. Lihaseid ja rasva on kehas vähe. Iseloomulik liikuvad liigesed ja hea painduvus. Nõrkade lihaste tõttu sageli rühivead

Toidusoovitused:

Ektomorfil on kõige raskem oma keha muuta. Pole toite, mida ektomorf süüa ei tohiks. Vahelejäänud toidukordade puhul läheb organisim lihaste kallale. Ka ektomorf võib hädas olla rasvapolstriga vööl. Kaalu langetades on oluline tarbida piisavalt valku.

Tähtis pole toiduhulk, vaid sagedus. Kasuta toidukorra asendajaid (jogurtijoogid, müslibatoonid). Jälgi et toidus oleks piisavalt valke. Söö regulaarselt väikeseid portsjone.

Allikas: Gert Koovit ”Hea vormi ABC”