Tselluliit (nn “apelsinikoorenahk”) on mingis eluetapis  probleemiks väga paljudele naistele. Tselluliit ei ole ainult kosmeetiline iluviga, vaid see on patoloogia.  Tselluliit mõjutab lisaks rasvarakkudele ka väikeseid veresooni ja ümbritsevaid kudesid. Tselluliit tekib väga aeglaselt.

Kolm peamist faktorit, mis tselluliidi teket soodustavad:

1. Hormonaalne. Oluline osa kehakaalu püsivuse kindlustamiseks on seos hüpotalamuse ja rasvkoe vahel- nii leptiinil (toodavad rasvarakud) kui ka naissuguhormoonidel östrogeenidel ja prolaktiinil, mille düsbalanss pidurdab rasvade ainevahetust. Tihti tekibgi tselluliit suuremate hormonaalsete muutuste perioodil (murdeeas, raseduse II poolel, menopausi ajal).  Lisaks mõjutab tselluliidi teket ka vere adrenaliinisisalduse muutus- adrenaliin aktiveerib rasvade ainevahetust, mõjutades rasvarakkudes olevaid beeta- ja alfaretseptoreid. Näiteks reitel on naistel vähe beetaretseptoreid, mis vastutavad lipolüüsi eest, küll aga hulgaliselt alfaretseptoreid (lipogenees) ning seetõttu esineb reitel ka rohkem tselluliiti.

2. Toitumine. Tasakaalustamata toitumine suurendab vere insuliinisisaldust ja soodustab rasvade ladestumist. Rasvarakud paisuvad, halveneb mikrotsirkulatsioon, tekib hapnikunälg ja koed tursuvad.

3. Lümfi- ja verevoolu häired. Venoosse äravoolu raskenemine ning lümfivoolu seiskumine soodustab väikeste veresoonte läbilaskvuse suurenemist- nahaaluse rasvarakustiku tursumine, mikrovereringe häired, hapnikunälg, ainevahetuse häired kollageenkiududes ja rasvaraku ainevahetuse pidurdumine. (allikas: Tervis Pluss aprill 2011).

Kui loomulik ainevahetus nahaaluses koes häirub, siis koguneb sinna liiga palju rasva, jääkaineid ja vedelikku, moodustuvad neist kobarad, mis on võimelised paisuma kuni 50-kordseks.

Millises staadiumis on tselluliit?

Treeningute ja dieediga ei ole võimalik tselluliidist lahti saada. Ilma efektiivse tselluliidiravita jääb nn apelsinikoore nahk püsima ja isegi süveneb aastatega.

Üldjuhul algab tselluliit kudedevahelise tursena- väikeste veresoonte permeaablus suureneb (plasma eksudatsioon) ja vedelik koguneb kudede vahele ning rasvarakud eralduvad teineteisest. Aja jooksul moodustuvad rasvarakkude loodusliku kaitsemehhanismi käivitumise tulemusena mikronoodulid- märkimisväärne hulk rasvarakke on ümbritsetud kollageenkiududest kapsliga (rasvarakkude tombud). Mitme mikronooduli ühinemisel tekib makronoodul ehk tselluliidimügar, mis on tavaliselt kompides tajutav ja valulik.

Need muutused tekitavad naha temperatuurierinevusi: tursest mõjutatud piirkonnad on soojemad, noodulid aga jahedamad kui neid ümbritsevad piirkonnad. Temperatuurierinevuste avastamine omab tselluliidi diagnoosimise seisukohast väga suurt tähtsust. Üheks selliseks meetodiks on mikrokapslites vedelkristallidel põhinev kontakttermograafia – lihtne ja kiire tehnika, mida võib kasutada korduvalt ja mis on ohutu.

Tuharatel ja reitel võib eristada 4 tselluliidi staadiumit:

1. Staadium

Naha pind on sile isegi nahka pigistades. Tselluliiti ei esine.staadium 1

 

 

 

 

 

2. Staadium

Tekib kudedevahelise turse- väikeste veresoonte permeaablus suureneb (plasma eksudatsioon) ja vedelik koguneb kudede vahele ning rasvarakud eralduvad teineteisest ja suurenevad, muhklikkus on nähtav nahka pigistades. Soovitatav kuivharjamine, tselluliidikreemid, vihtlemine, massaaz. Vältida soodustavaid tegureid. Aktiivne füüsiline treening.  Tselluliidi II aste

3. Staadium:

Aja jooksul moodustuvad rasvarakkude loodusliku kaitsemehhanismi käivitumise tulemusena mikronoodulid- märkimisväärne hulk rasvarakke on ümbritsetud kollageenkiududest kapsliga (rasvarakkude tombud). Tselluliit on nähtav püsti seistes. Kude antud piirkonnas on muhklik, nahk kuiv ja lõtv, naha toon sinakashall ja tundub katsudes jahedam (halvenenud vereringe tõttu). Soovitatav lisada salongihooldused. Tselluliidi III aste

4. Staadium:

Mitme mikronooduli ühinemisel tekib makronoodul ehk tselluliidimügar, mis on tavaliselt kompides tajutav ja valulik. Mikronoodulitest on tekkinud makronoodulid. Koe skleroos. Tselluliit on näha ka pikali. Vajab kindlasti erihooldust, et lõhkuda makronoodulid väiksemateks üksusteks ning taastada kapillaaride toimimine. See tagab ka muude hooldusvõtete suurema efekti. Läheb vaja pikka meelt ja regulaarset kodutööd (kuivharjamine, vihtlemine, toitumise korrigeerimine, füüsiline treening). Tselluliidi IV aste

Tselluliidiga võib kaasneda:

- paresteesia

- alajäsemete tuimus

- raskustunne jalgades

- külmad jalad

- krambid

- turse pahkluu ümber

- venitusarmid

- veresoonte laienemine

- naha struktuuri ja värvuse muutused

Tselluliidiga võitlus, kehahooldus on pidev ja kestev protsess. Ainult trenni ja dieediga ei ole võimalik tselluliidist lahti saada. Ilma efektiivse tselluliidiravita jääb nn apelsinikoorenahk püsima ja isegi süveneb aastatega. Salongis saavutatud tulemus ja selle püsivus sõltub aga koduse hoolduse järjepidevusest ja ka eluviisidest.